Zakup mieszkania bez pośredników

Dzięki portalom aukcyjnym i sklepom internetowym mamy dostęp do wszystkich produktów nie wychodząc z domu. To samo tyczy się nieruchomości. Czy warto samodzielnie poszukiwać mieszkania, czy jednak zdać się na pomoc fachowca i skorzystać z pomocy pośrednika? Sprawdźmy jakie ryzyko niesie za sobą samodzielne kupno nieruchomości.

Co daje nam pośrednik przy zakupie mieszkania?

Korzystanie z pośrednika pozwala nam na zaoszczędzenie czasu i powinno zapewniać bezpieczeństwo transakcji. W Internecie dostępnych jest wiele ofert sprzedaży nieruchomości. W tym gąszczu ciężko wyselekcjonować oferty, które spełniają nasze oczekiwania. Wymaga to od nas dużego zaangażowania i poświęcenia dużej ilości czasu.
Pośrednik znający nasze potrzeby i możliwości finansowe nie tylko wyszuka dla nas ciekawe oferty, ale również sprawdzi stan prawny nieruchomości. Korzystając ze swojego doświadczenia, oceni czy cena mieszkania jest adekwatna do metrażu, lokalizacji i stanu technicznego lokalu. Również w późniejszym etapie sprawdzi za nas wszelkie kwestie formalne, które spowodują, że zakup mieszkania będzie bezpieczny, a transakcja przeprowadzona w szybki i profesjonalny sposób. Przy podpisywaniu umowy na korzystanie z usług pośrednika pamiętajmy o tym, by sprawdzić polisę OC pośrednika, dzięki której pokryje ona ewentualne szkody, które powstały w związku z jego pracą.

Na co zwrócić uwagę przy samodzielnym kupnie mieszkania?

Najważniejsze to dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Możemy tego dokonać przeglądając księgę wieczystą we właściwym sądzie rejonowym lub skorzystać z systemu Informatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. W tym dokumencie znajdziemy wszystkie niezbędne dla nas informację. Szczególnie ważny jest dział czwarty księgi wieczystej, w którym możemy sprawdzić, czy dana nieruchomość posiada jakiekolwiek obciążenia hipoteczne.

Pamiętajmy, że zakup nieruchomości musi odbyć się w formie aktu notarialnego, a nad bezpieczeństwem transakcji czuwa notariusz. Nie zwalnia to natomiast nas, z obowiązku samodzielnego sprawdzenia wszystkich kwestii formalnych jak tytuł prawny sprzedającego do nieruchomości czy wpisanie służebności w dziale trzecim księgi wieczystej. Przy samodzielnym kupnie mieszkania warto też skorzystać z pomocy inspektora nadzoru budowlanego, który oceni stan techniczny budynku. Na ten cel wydamy zdecydowanie mniej pieniędzy niż wyniosłaby prowizja dla biura nieruchomości. Bezpiecznie też sprawdzić, czy nie występuje zadłużenie właściciela lokalu wobec zarządcy budynku i dostarczycieli mediów.

Jeżeli samodzielnie kupujemy mieszkanie pamiętajmy, że wpłacenie zadatku na poczet zakupu mieszkania powinno się odbyć w formie przedwstępnej umowy sprzedaży podpisanej przed notariuszem. Taka forma najlepiej ochroni nasze interesy i pieniądze. Podczas podpisywania właściwej umowy sprzedaży zażądajmy wypisu z rejestru ksiąg wieczystych z datą podpisywania umowy. Dajmy sobie też 5-dniowy czas na zapłatę, by w tym czasie nie pojawiły się inne wpisy w księdze.

Czy zakup mieszkania bez pośrednika się opłaca?

Dzięki samodzielnemu zakupowi nieruchomości oszczędzamy pieniądze na prowizji dla pośrednika, która wacha się w przedziale między 2,5% a 3,5%. Jeżeli jesteśmy w stanie sami znaleźć nieruchomość, która spełnia nasze oczekiwania to przeprowadźmy transakcję bez udziału osób trzecich. Pamiętajmy jednak, że to na nas spoczywa cała odpowiedzialność za niedopatrzenia podczas zakupu.

Zakup bez pośredników to niewątpliwa oszczędność. Poszukajmy też nieruchomości, która jest sprzedawana bezpośrednio. To pozwoli nam na oszczędność z dwóch stron, gdyż prowizja sprzedającego dla agenta przeważnie też jest ukryta w cenie nieruchomości. Nie decydujmy się na transakcje, które budzą nasze wątpliwości prawne. Zawsze, gdy taka sytuacja nastąpi, korzystajmy z porady prawnika i notariusza przed podpisaniem dokumentów.

W Internecie dostępnych jest wiele portali, które oferują nieruchomości sprzedawane bezpośrednio. Skorzystajmy z nich, oszczędźmy na kupnie nieruchomości i skróćmy dzięki temu czas płacenia kredytu hipotecznego nawet o kilka lat.