Odkryj tajniki prania

Pranie chociaż zdaje się być robotą bardzo łatwą, wielu ludziom może sprawić bardzo duży kłopot. Nowe sprzęty piorące mają programy przedstawione w bardzo jasny sposób, jednak, co jeśli nasza pralka nie posiada tych udogodnień? Oto parę podpowiedzi, jakie trzeba wziąć pod uwagę!

1. Posortowanie ubrań

Istotne, aby nie wkładać wszystkich ciuchów na raz do pralki. Sortujemy ubrania po kolorach jak też tkaninach, z jakich są uszyte. Jeżeli chodzi o barwy to pranie warto posortować na białe, czarne i wielokolorowe. Właściwa segregacja kolorów umożliwi stronienie od zafarbowania ubrań. Nie każde tworzywo toleruje taką samą temperaturę. Najłatwiej czytać metki, jaka temperatura prania jest zalecana przez wytwórcę. W odmiennej temperaturze będziemy prać ubrania jeansowe, len czy poliester.

2. Czytaj metki!

Jak już we wcześniejszej części pisaliśmy warto zajrzeć na rekomendacje odnośnie prania zawarte na metce. Dzięki nim dowiemy się nie wyłącznie, jaka jest najlepsza temperatura prania, ale również czy w ogóle możemy prać oraz prasować.

pranie3. Temperatura wody

Znaczący jest wybór stosownej temperatury. Delikatne tkaniny pierzemy w małych temperaturach. Trudne zabrudzenia w wysokich. Także ciemne ciuchy powinno się prać w małych temperaturach, przez co nie stracą tak szybko swojego koloru.

4. Wybór substancji do prania

Ciemne, jasne a może kolorowe? W zależności od tego, jakie robisz pranie, dopasuj właściwy detergent. Dostępnych jest dużo detergentów – proszki, kapsułki a także płyny. Nie zapomnij, żeby specyfik był dopasowany do koloru prania! Komplementarnie opłaca się również użyć preparatu do płukania, jaki nada ubraniom intensywny zapach. Możesz też dodać do pralki specjalne chusteczki, które mają za zadanie wychwytywać pigmenty, jakie w razie czego mogły by zafarbować pozostałe ciuchy.

5. Uruchamiamy pranie

Posortowane pranie trzeba umieścić w bębnie pralki, dołożyć preparaty do prania, wybrać właściwy program, zamknąć drzwiczki od pralki a następnie ją uruchomić. Prawda, że proste?